Stovky knih dětem z azylových domů

Bazar čtení – Když děti pomáhají dětem

Dostat děti zapojené do projektu Čtení pomáhá, který probíhá výhradně online, na jedno místo a přesunout tak dosud virtuální komunikaci do reálného života  to byla výzva, před kterou jsme se postavili letos v únoru. Pro charitativní projekt Čtení pomáhá jsme uspořádali v Praze a Brně akci Bazar čtení. Společně s celostátní sbírkou Databáze knih se nám podařilo shromáždit téměř 450 knih, z nichž více než 300 putovalo dětem do azylových domů Diakonie ČCE a domu Společná cesta v Brně.

Pro charitativní projekt Čtení pomáhá pracujeme od jeho vzniku, tedy od roku 2011. Filantropický projekt, který vede děti ke čtení a zároveň je učí pomáhat těm, kdo to potřebují, kolem sebe vybudoval silnou komunitu více než 220 000 malých čtenářů. Tato komunita se sdružuje hlavně v online prostředí, kde vyplňuje testy z přečtených knih a obdrženou odměnou 50 korun přispěje na vybranou charitu. Děti jsou aktivní i na Facebooku projektu. „Naživo" ale žádná akce pravidelně neprobíhá. A to jsme se rozhodli Bazarem čtení změnit. 

Po dvou letech jsme proto zopakovali Bazar čtení, charitativní akci určenou dětem všech věkových kategorií. Děti měly vykročit z virtuálního světa a přijít osobně pomoci – donést knihy, které už nechtějí znovu číst nebo z nich "vyrostly" a věnovat je na dobrou věc. Za odměnu si mohly směnit i nějakou knihu mezi sebou, aby také neodešly s prázdnou. Většina knih však putovala dětem, které žijí s matkami v azylových domech. V pražské kavárně La Boheme Café a brněnské kavárně Bukovský se letos sešlo celkem přes 120 účastníků, kteří tuto dobrou věc přišli podpořit. 

Pomoci se rozhodl i webový portál Databáze knih, který jsme s nabídkou spolupráce oslovili kvůli dobrému jménu, statisícům registrovaných uživatelů a možností oslovení nejen dětí, ale i rodičů. Databáze knih pro Čtení pomáhá zorganizovala celorepublikovou sbírku dětských knih, a tak se nakonec společným úsilím všech zúčastněných podařilo shromáždit 450 knih, z nichž 150 si děti vyměnily mezi sebou, a zbylých 300 bylo věnováno dětem z azylových domů.

Vlastní autorskou tvorbu věnovala dětem také spisovatelka Alena Ježková, která se spolu s textařem Jiřím Dědečkem a donátorem celého projektu Martinem Romanem akce účastnila.

Knížky v březnu převzali zástupci organizace Diakonie ČCE v Praze a domova Společná cesta v Brně.

Za takový dar jsme opravdu rádi. V současné chvíli máme v rámci Diakonie minimálně deset středisek, kde je dětské čtení velmi žádané, ale knihy chybí. Sbírku teď plánujeme přerozdělit do všech potřebných center, abychom udělali radost co největšímu počtu dětí. Knížky se tak dostanou do azylových domů nebo k terénním službám, které pomáhají rodinám a problémové mládeži v obtížných životních situacích.

Olga Mutlová, projektová manažerka ČCE Diakonie, při slavnostním předání knih.

Medializace se povedla úspěšně ve všech třech etapách – před konáním, přímo z akce a také po akci, kdy byly knihy předány azylovým domům. Z jedné události se tak podařilo vygenerovat krásných 16 výstupů v celostátních a regionálních médiích. 

Celý projekt včetně nás si tak ověřil, že děti lze vést nejen ke čtení a pomoci ostatním, ale je možné je pro dobrou věc namotivovat i "do akce" překračující online rozhraní! 

O společnosti AMI Communications

AMI Communications, spol. s r.o., působí na trhu už 22 let a je od roku 2001 největší PR agenturou v České republice. Je zakladatelem marketingové skupiny, která s obratem více než deset miliónů dolarů patří mezi největší firmy v oblasti Public Relations a Public Affairs v regionu střední Evropy. Prostřednictvím svých dceřiných společností Design Communications a AMI Digital nabízí také služby zaměřené na grafické práce na jedné straně a on-line komunikaci na straně druhé. Mezi klienty AMI Communications v ČR patří například Česká pojišťovna, ArcelorMittal Ostrava, Ford, GlaxoSmithKline, SKANSKA, KPMG, Raiffeisenbank, Shell, Unilever, Wrigley a Mars.

Kontakt

Týn 641/4, 110 00 Praha 1

+420 234 124 112

[email protected]

www.amic.cz/